Scenariusz lekcji z wychowania fizycznego

Temat: Ćwiczenia i zabawy kształtujące przyborami nietypowymi

Justyna Skowrońska
mgr wychowania fizycznego

 

Klasa - IV - dz.

Miejsce - korytarz szkolny, salka zastępcza

Czas - 45 min

Liczba ćwiczących - 14

Sprzęt:
- plastykowe butelki o pojemności 1,5 l pudełko po zapałkach,   gazeta

Metody:

  • Realizacji zadań ruchowych:
    zabawawo-naśladowcza, ekspresji twórczej
  • Przekazywania wiedzy:
    pogadanka, pokaz
          Cele:

1. Uczeń potrafi stosować ćwiczenia z przyborem nietypowym

2. Poznaje sprzęt nietypowy do ćwiczeń kształtujących

3. Uczeń wdraża się do autokreacji, uczy się współdziałania

   z partnerem w grupie

TOK LEKCJI TREŚĆ WSKAZÓWKI METODYCZNE
Część wstępna 10 min
Część główna 25 min
Część końcowa 10 min
  •  
Zbiórka, raport, powitanie, podanie tematu lekcji, zaprezentowanie nietypowych przyborów.
  •  
Uczniowie maszerują obok nauczyciela i łapią rzucane im pudełko od zapałek.
  •  
Każde dziecko podrzuca i łapie pudełko w dowolny sposób.
  •  
Zabawa "Figurki". Swobodny bieg po sali na sygnał, każde dziecko kładzie pudełko i przyjmuje dowolną pozę "figurki"

 

  •  
Rozkrok, RR wzdłuż T, trzymają butelkę.
1. wznos RR w górę
2. opust RR w przód
3. opust RR w dół
  •  
J.w., "RR w bok, butelka w PR, przełożenie butelki do RL, odrzut w tył, powrót ze zmianą butelki
  •  
J.w., krążenia RR z butelką w PR i LR, zataczamy małe a następnie coraz większe koła
  •  
Postawa swobodna, podrzucanie butelki z klaśnięciem, krążeniem RR, przysiadem
  •  
Siad skrzyżny, toczenie butelki po RR od nadgarstków do klatki piersiowej, powrót
  •  
J.w., odbicia butelki, tak by nie spadła na podłoże
  •  
J.w., przenosimy butelkę tyłem PR z góry, LR z dołu
  •  
Klęk, toczenie butelki czołem, powrót brodą
  •  
Rozkrok, RR w górze z butelką, opad swobodny do rozluźnienia mm, powrót wznos RR w górę
  •  
J.w., butelka położona na szyi, wyprost i toczenie butelki tyłem po RR
  •  
Przysiad, butelka na udach, marsz w przysiadzie, butelka nie może spaść na podłogę
  •  
Ćwiczenia w dwójkach.
Uczennice stoją tyłem do siebie w odległości 1 kroku, podają butelkę ze skrętem T
  •  
J.w., podają butelkę górą i przekazują dołem ze skłonem T
  •  
Uczennice stoją przodem do siebie. 
Podskok i uniesienie NP, przełożenie butelki, powtórzenie ćwiczenia z NL, zmiana w podskokach
  •  
W marszu, rysowanie butelką "8"
  •  
Postawa, butelka miedzy stopami, podskokiem, podrzut butelki w górę, chwyt oburącz
  •  
J.w., NP. ugięta, butelka pod kolanem, skoki na NL, zmiana NN
  •  
Skoki nożycowe nad butelką, w bok, w przód, w tył
  •  
Siad prosty, butelka miedzy NN dłonie na podłożu, wykonanie leżenia przewrotnego, chwyt butelki, powrót
  •  
Leżenie tyłem, RR w górę, butelka trzymana oburącz, wznos RR w przód, skłon T w przód, dotknięcie butelką do stóp
  •  
J.w., butelka leży na brzuchu, napinanie mm. brzucha z próbą podrzutu butelki
  •  
J.w., butelka stoi przy stopach, przenosimy złączone NN nad butelką, w bok

 

  •  
Marsz na palcach z gazetą rozpostartą nad głową
  •  
Zabawa "Pływanie po morzu".
Podczas płynięcia dzieci walczą z wiatrem, falami, balansując ciałem
  •  
Swobodne wypowiedzi uczniów na temat przeprowadzonej lekcji
  •  
Podsumowanie, zebranie przyborów, pożegnanie.

Dwuszereg

Ustawienie w szachownicy

Ewaluacja zajęć