| |
SCENARIUSZ
ZAJĘĆ RUCHOWYCH
Konstrukcja zajęć jest połączeniem edukacji
ruchowo-zdrowotnej z elementami edukacji przyrodniczej i
społecznej, a nawet matematycznej (stosunki przestrzenne,
kierunki, kształty geometryczne w otoczeniu, liczby
porządkowe) i polonistycznej (wypowiedzi uczniów
podsumowujące zajęcia, kultura słuchania i mówienia) w
ramach kształcenia zintegrowanego obowiązującego w klasach I
– III.
Czynności ruchowe połączono fabułą odnoszącą się do
działu tematycznego związanego z Puszczą Augustowską i
przyrodą naszego regionu.
Zajęcia te można przeprowadzić w naturalnym środowisku, ale
można treści przyrodnicze traktować jako osnowę zabaw
ruchowych i ćwiczeń realizowanych w pomieszczeniach
szkolnych – KORYTARZ. W drugim przypadku odwołujemy się do
wyobraźni i zdobytych wcześniej wiadomości przyrodniczych.
|
BLOK TEMATYCZNY: |
W
Puszczy Augustowskiej zwierzęta i roślinność w
naszych lasach |
|
OBSZARY EDUKACJI: |
ruchowa, zdrowotna, przyrodnicza i społeczna
|
TEMAT ZAJĘĆ RUCHOWYCH: POKONYWANIE TOKU PRZESZKÓD
|
Miejsce: |
zastępcza sala gimnastyczna, korytarz szkolny.
|
|
Przybory i sprzęt: |
materace, ławeczki gimnastyczne, obręcze,
pachołki, piłki lekarskie 1kg. |
|
Czas trwania: |
45
min. |
|
Liczba uczestników: |
cała klasa (20-26 uczniów). |
CELE
OGÓLNE:
-
ćwiczenie umiejętności skupienia uwagi podczas
zabawowych czynności ruchowych
-
wyrabianie nawyku bezpiecznego wykonywania ćwiczeń
-
kształtowanie szybkiej i celowej reakcji
spostrzegawczości orientacji
-
kształtowanie dyscypliny, umiejętności współdziałania w
grupie
-
kształtowanie odpowiednich postaw w toku
współzawodnictwa
-
rozwijanie wyobraźni
-
ćwiczenie wytrwałości
-
doskonalenie naturalnych form ruchu
-
kształtowanie właściwej postawy ciała
-
kształtowanie cech motoryki (szybkość, wytrzymałość,
zwinność)
-
wzmocnienie aparatu kostno – stawowo – więzadłowego
-
doskonalenie umiejętności efektywnego relaksu
-
utrwalanie pojęć związanych z edukacją ruchową
-
utrwalenie pojęć związanych z tematyką przyrodniczą
(nazwy zwierząt, roślin, ciekawych miejsc w Puszczy
Augustowskiej)
-
kształtowanie poczucia przynależności do regionu
-
przypomnienie zasad zachowania się w lesie kształtowanie
postaw proekologicznych
CELE
OPERACYJNE:
Uczeń
potrafi:
-
przygotować się do zajęć ruchowych
-
zastosować się do zasad bezpieczeństwa podczas zajęć
ruchowych
-
wykonywać czynności ruchowe na miarę swoich możliwości
zgodnie z poleceniem
-
porządkować i przygotować sprzęt sportowy pod kontrolą
nauczyciela
-
wyjaśnić znaczenie odpoczynku po intensywnej pracy i
wysiłku
-
zapamiętać określone pojęcia związane z krajobrazem i
przyrodą Puszczy Augustowskiej
-
wyjaśnić jak należy zachować się na szlaku turystycznym
-
współdziałać w grupie podczas zabaw ruchowych
|
METODY: |
słowna (opowiadania, opis, rozmowa kierowana
samorzutne wypowiedzi) praktycznego działania
|
|
FORMY PRACY: |
indywidualna, grupowa (jednorodna i
zróżnicowana), zbiorowa |
PRZEBIEG
ZAJĘĆ
|
SYTUACJE DYDAKTYCZNE / OBSZARY EDUKACJI |
POJĘCIA UTRWALANE W TOKU ZAJĘĆ |
POSTAWY ZACHOWANIA KSZTAŁTOWANIE W TOKU ZAJĘĆ |
|
SYTUACJE EDUKACYJNE-OPIS ĆWICZEŃ I
ZABAW-WIADOMOŚCI |
|
EDUKACJA RUCHOWA I ZDROWOTNA |
EDUKACJA PRZYRODNICZA I SPOŁECZNA |
|
1. Moment organizacyjny: zbiórka,
sprawdzanie strojów sportowych przedstawienie
tematyki zajęć przypomnienie zasad zachowania
się podczas zajęć ruchowych |
Przypomnienie tematu dnia, podkreślenie
przynależności do regionu i środowiska
przyrodniczego, przypomnienie nauczania
współodpowiedzialności za bezpieczeństwo |
czystość, higiena osobista, bezpieczeństwo,
dyscyplina, region przyrodniczy |
troska o własną higienę (odpowiedni strój
sportowy, kultura słuchania |
2 Zabawa
orientacyjno -porządkowa
|
cz. I – na sygnał (gwizdek)
1x bieg w dowolnym kierunku
2x ustawienie się dz. i chł. w dwóch
szeregach na wyznaczonych liniach
(DWA
SZEREGI „DRZEW”)
3x dzieci naśladują sposoby
poruszania się zwierząt [dz. –
sarenki, chł. – wilki] Zabawa ze
zmianą ról np. zające |
cz. II – na sygnał (klaśnięcie)
1x uczniowie ustawiają się w dwóch
kołach (chł. i dz.)
2x wszyscy uczniowie tworzą jedno
koło
3x ustawienie w rzędach dziewczynek
i chłopców4x ustawienie w jednym
szeregu |
|
|
WIADOMOŚCI O PUSZCZY
AUGUSTOWSKIEJ |
|
w Puszczy rosną drzewa iglaste i
liściaste |
|
w lesie żyje wiele gatunków
zwierząt, poruszają się w
charakterystyczny dla siebie sposób
(uczniowie w oparciu o swoją wiedzę
naśladują zwinne sarenki i sprytne
liski i inne zwierzęta) |
|
w Puszczy Augustowskiej jest wiele
różnych jezior
wyobrażam sobie jezioro Necko –
najlepiej nam znane
ścieżki leśne są wąskie i długie
|
|
| |
|
Puszcza, Park Narodowy drzewa
iglaste, drzewa liściaste, nazwy
zwierząt, zwierzęta chronione
|
|
jezioro, kształt–koło, owalny,
wielkość, długość, szerokość
|
|
| |
|
Bezpieczne wymijanie, uważne
słuchanie, przygotowanie do zachowań
proekologicznych |
|
szybkość reakcji, ostrożność,
współdziałanie w zespole
|
|
|
3. Doskonalenie naturalnych form ruchu
a) marsz po obwodzie koła
- na palcach - RR uniesione w górę krążenie
dłoni
- na piętach – RR – w bok,
wyprostowane, zaciskanie pięści
- na zewnętrznych krawędziach stóp RR swobodnie
- w przysiadzie
b) bieg po obwodzie koła
- ze zmianą tempa
- ze zmianą kierunku
- na czworakach
c) skoki
- podskoki obunóż
d) chód
- po wyznaczonych liniach |
WIADOMOŚCI:„W LESIE”
zrywamy szyszki, szukamy nasionek
chodzimy po wąskich leśnych ścieżkach omijając
wystające korzenie i kamiennie
zbieramy grzyby i jagody
chowamy się w krzakach
myśliwy ucieka przed
dzikiem
zając ucieka przed wilkiem
spłoszone jelonki uciekają
przed hałasem
na łące skaczą żabki,
zajączki
chodzimy po kładce nad
strumieniem |
szyszki, nasiona
szlak turystyczny
grzyby – nazwy jagody
nazwy krzaków
ssaki leśne
mieszkańcy łąk |
zainteresowanie otaczającym środowiskiem
przyrodniczym dokładność podczas ćwiczeń
kształtowanie szybkości reakcji kształtowanie
cech motorycznych
- zwinność, gibkość ostrożność podczas zajęć
ruchowych i wycieczek |
4. Przygotowanie toru przeszkód:
wskazanie grupy uczniów rozkładających sprzęt w
wyznaczonych miejscach. Zwrócenie uwagi na
geometryczne kształty sprzętu (materace,
ławeczki, obręcze, piłki, itp.)
Omówienie zasad podczas pokonywania toru
przeszkód |
sprzęt sportowy ład i porządek kształty
geometryczne w naszym otoczeniu |
współdziałanie zdyscyplinowanie odpowiedzialność
bezpieczeństwo |
|
5. Pokonywanie toru przeszkód
|
|
WERSJA I – „Na skraju lasu” |
|
a) przeskok przez materac (rys. pkt.
1) |
|
b) bieg po slalomie (rys. pkt.2) |
|
c) przeskoki zawrotne przez ławeczkę
(rys. pkt. 2) |
|
d) bieg na czworaka po slalomie (np.
pkt.4) |
|
e) skoki obunóż na materacach (np.
pkt. 5) |
|
f) przejścia równoważne przez
ławeczkę (rys. pkt. 6) |
|
g) skoki obunóż przez leżące obręcze
(rys. pkt. 7) |
|
POWTÓRZENIE TORU 3 RAZY |
|
WERSJA II – „W głębokim
lesie” |
|
a) obiegnięcie leżącego materaca
(rys. pkt 1) |
|
b) skoki obunóż po slalomie (rys.
pkt. 2) |
|
c) w leżeniu na brzuchu
przeciągnięcie po ławeczce (rys.
pkt. 3) |
|
d) dowolne przeskoki przez piłki
lekarskie (rys. pkt. 4) |
|
e) przetaczanie się po materacach RR
nad głową (np. pkt. 5) |
|
f) przejście przez ławeczkę na
czworakach (np.-pkt.6) |
|
g) szybkie przejścia przez leżące
obręcze (np. pkt. 7) |
POWTÓRZENIE
TORU 3 RAZY |
|
|
WIADOMOŚCI: „WĘDRUJEMY LEŚNYM
SZLAKIEM” |
|
przeskakujemy nad strumykiem |
|
mijamy krzewy malin i jałowców |
|
przeskakujemy przez zwalone drzewo
leżące na leśnej ścieżce |
|
biegniemy pod nisko opadającymi
gałęziami, złamanymi przez burzę |
|
zające skaczą po leśnej polanie |
|
przejście po wąskiej kładce nad
głębokim strumykiem |
|
chcemy wyjść z lasu, ale z nogi
spadł but, skaczemy na jednej nodze |
WIADOMOŚCI:
„W REZERWACIE PRZYRODY” |
|
musimy ominąć wielkie mrowisko na
ścieżce |
|
zauważyliśmy młode drzewka,
podskakujemy między nimi, aby
zobaczyć wierzchołki |
|
pod gałęziami musimy pokonać
zasadzone drzewo |
|
przeskakujemy przez duże kamienie |
|
na słonecznej polanie bawimy się na
pięknej trawie |
|
przejść po wąskim drzewie zwalonym
nad strumykiem |
|
podmokłe bagienko, szybko
przeskakujemy, żeby nie przemokły
nam buty |
|
| |
|
tor przeszkód slalom kierunki szlak
turystyczny, krzewy, drzewa,
prostokąt, koło, wielkość długość,
szerokość, liczebniki porządkowe |
|
rezerwat przyrody, leśna polana,
teren bagienny |
|
| |
|
uważne słuchanie, zapamiętanie,
kolejność ćwiczeń, wytrwałość w
pokonywaniu trudności, dokładność,
zachowanie ostrożności, wzbogacenie
wyobraźni dziecka |
|
uważne słuchanie, zapamiętanie,
kolejność ćwiczeń, wytrwałość w
pokonywaniu trudności, dokładność,
zachowanie ostrożności, wzbogacenie
wyobraźni dziecka |
|
6. Porządkowanie sprzętu:
Wyznaczona grupa uczniów pod kontrolą
nauczyciela odnosi sprzęt na wskazane miejsca. |
sprzęt sportowy, ład i porządek po skończonej
zabawie |
Współdziałanie, współodpowiedzialność, pomoc
koleżeńska |
7. Ćwiczenia uspokajające:
a) ćwiczenia oddechowe
b) ćwiczenia relaksacyjne |
leżymy pod drzewem, spadający listek utrzymujemy
nad buzią jak najdłużej wydmuchując powietrzem
siad klęczny – naśladujemy ruchy skrzydeł ptaków |
relaks, odpoczynek po wysiłku |
troska o własne zdrowie, rola wypoczynku na
świeżym powietrzu |
|
8. Podsumowanie zajęć, pożegnanie,
wypowiedzi uczniów związane z przebiegiem zajęć,
ukierunkowane pytaniami nauczyciela |
Co
robiliśmy podczas
dzisiejszych zajęć?
Z jakim tematem były
związane nasze zajęcia?
Czy wędrówki leśne mogą
być ciekawe? |
zabawa ruchowa, ćwiczenia gimnastyczne,
ilustrowanie ruchem |
Kultura słuchania i wypowiedzi formułowania
własnych sądów |
UWAGI METODYCZNE
Przedstawiony scenariusz opracowałam w oparciu o:
-
Program
kształcenia zintegrowanego klas I - III
-
Podstawowe
zasady prowadzenia zajęć z zakresu wychowania fizycznego
gwarantujące bezpieczeństwo, prawidłowy rozwój fizyczny
uczniów i kształtowanie dyscypliny niezbędnej w toku
zajęć ruchowych
-
Doświadczenia własne z pracy z dziećmi w wieku
wczesnoszkolnym
Dobór
ćwiczeń i zabaw wynikał z bloku tematycznego dnia.
Gwarantował realizację określonych zadań dydaktycznych
zarówno z zakresu edukacji zdrowotno-ruchowej jak i
przyrodniczej i społecznej.
Ćwiczenia i zabawy w naturalnym środowisku mają ogromne
znaczenie w procesie kształcenia. Bardzo dobrą okazją są
wycieczki lub zajęcia terenowe, podczas których można
wykorzystać prezentowany scenariusz lub określone jego
fragmenty.
Nie zawsze istnieje jednak możliwość przeprowadzenia
zajęć w lesie. Prezentowany scenariusz jest propozycją
przeprowadzenia w szkole ciekawych zabaw i ćwiczeń
wprowadzających dzieci za pomocą ich wyobraźni na „leśny
szlak”, który w rzeczywistości jest torem przeszkód
zbudowanym ze sprzętu sportowego. Z doświadczenia wiadomo,
że dzieci lubią takie zajęcia.
Łączenie ćwiczeń i zabaw ruchowych w osnowy tematyczne
odwołujące się do określonych miejsc lub zdarzeń gwarantuje
większe zainteresowanie uczniów zajęciami, pozostawiając w
ich pamięci dużą porcję wrażeń.
Prezentowana propozycja przewiduje na realizację zadań i
wszystkie sytuacje edukacyjne jedną godzinę lekcyjną.
Przeprowadzenie tych zajęć wymaga jednak dobrej organizacji,
analizy celów i konieczności łączenia różnych form
aktywności dzieci.
Tor przeszkód zaplanowano w dwóch wersjach. Ze względu
na obszerny zakres utrwalonych pojęć z zakresu edukacji
przyrodniczej obydwie wersje toru przeszkód przewidziano w
tym samym układzie sprzętu. Można wykorzystać jedną z dwóch
wersji lub obydwie. Nauczyciel decyduje czy uczniowie będą
wykorzystywać ćwiczenie ponownie ze zmianą fabuły.
Scenariusz zajęć ruchowych zintegrowanych z elementami
innych obszarów edukacyjnych przedstawiono w tabelce, aby
ułatwić analizę sytuacji edukacyjnych. Wyszczególniono też
utrwalone pojęcia i kształtowane postawy uczniów w toku
zajęć.
Moim celem było podkreślenie znaczenia planowej i
celowej edukacji ruchowej w kształceniu zintegrowanym oraz
uświadomienie specyfiki i rangi wychowania fizycznego i
kształcenia zintegrowanego we wspólnej szkole.
Powyższa propozycja zajęć zachęca nauczycieli obu
specjalności do współpracy i wymiany doświadczeń.
|