Przejdź do treści
Strona Facebook (nowe okno) Strona Youtube (nowe okno) Strona Issuu (nowe okno)

Czy wiesz, że…. czyli ciekawostki o Rynku Zygmunta Augusta

poniedziałek, Kwiecień 27, 2020

Rynek Zygmunta Augusta został zaprojektowany w 1550 r. przez budowniczego twierdz królewskich Joba Praetfuessa. Otoczony jest ciągiem niskich eklektycznych kamieniczek, wybudowanych głównie na przełomie XIX i XX wieku. Najstarsza z nich (numer 28) pochodzi z 1801 r. Nocował tu Napoleon Bonaparte, podczas powrotu z inwazji na Rosję w grudniu 1812 r. Kamieniczka z numerem 3 od 1945 r. mieści nieprzerwanie pocztę, a kamieniczka z numerem 9 jest obecną siedzibą Miejskiego Domu Kultury, przed II wojną mieściła Towarzystwo Wioślarskie, a po 1956 r. Klub Powiatowego Domu Kultury. W kamieniczce pod numerem 4 od 1985 r. znajduje się prawosławna cerkiew parafialna pod wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego w Augustowie. Wewnątrz znajduje się skromny ikonostas.

W sercu Rynku znajduje się park założony w 1847 r., niegdyś nazywany Ogrodem Saskim. Dawniej organizowano tu festyny i koncerty orkiestr dętych. Dziś odbywają się tu m.in. targi staroci, liczne imprezy rozrywkowe i kulturalne oraz obchody świąt państwowych.

Na przestrzeni lat mieściły się tu różne obiekty m. in. ratusz i cerkiew prawosławna, po której zachował się wyłącznie niewielki budynek – posterunek stójkowego, chroniącego świątynię. Natomiast charakterystyczną fokę z dawnej fontanny, obecnie możemy podziwiać w stawie obok „Pałacu na wodzie” przy bulwarach nad rzeką Nettą.

Obecnie w parku zobaczymy pomnik poświęcony „Tym, którzy poświęcili swe życia za wolną i sprawiedliwą ojczyznę” autorstwa Czesława Dźwigaja, czy miejską fontannę. Możemy też rozegrać nietypową partię szachów. Pionki do gry mają prawie pół metra wysokości, które bezpłatnie można wypożyczyć w Informacji Turystycznej (Rynek Zygmunta Augusta 19).

W 2007 r. z okazji jubileuszu 450. rocznicy nadania praw miejskich, ustawiono na kolumnie figurę króla Zygmunta II Augusta. Postawiono ją z inicjatywy mieszkańców jako podziękowanie założycielowi miasta. To druga - po warszawskiej - królewska kolumna w Polsce.

Galeria: 

« Powrót do aktualności