Przejdź do treści
Strona Facebook (nowe okno) Strona Youtube (nowe okno) Strona Issuu (nowe okno)

75. rocznica Obławy Augustowskiej

czwartek, Lipiec 9, 2020

Przed nami 75. rocznica Obławy Augustowskiej. Przyjdź, by upomnieć się o Ofiary największej sowieckiej zbrodni na Polakach po II wojnie światowej.
Więcej informacji o pacyfikacji z lipca 1945 r., wymierzonej w polskich patriotów – mieszkańców ziemi augustowskiej, sejneńskiej, sokólskiej, suwalskiej oraz terenów dzisiejszej Litwy i Białorusi znajdziesz tutaj: http://akklub.pl/aktualnosci/75-rocznica-oblawy-augustowskiej/

Zapraszamy w niedzielę, 12 lipca 2020 r., w Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, do wspólnego wyrażenia w Augustowie naszej pamięci.

Modlitwa, pamięć…

W intencji Ofiar Obławy Augustowskiej i Ich Rodzin pomodlimy się w niedzielnej liturgii 12 lipca o godz. 18.00 w Bazylice Mniejszej Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie. Pamięć wyrazimy też składając kwiaty o godz. 17.45 przed tzw. Domem Turka, gdzie w lipcu 1945 r. więziono zatrzymanych oraz w bazylice pod tablicą upamiętniającą Ofiary Obławy Augustowskiej.

(…)musimy zatem wiedzieć policzyć dokładnie zawołać po imieniu opatrzyć na drogę

Po zakończeniu mszy św., przed godz. 19.00, zachęcamy do udziału w IV publicznym odczytaniu nazwisk naszych przodków, zamordowanych przez Sowietów w lipcu 1945 r.: „Przywróćmy Im imiona i twarze”.
Ta idea „zawołania każdego po imieniu”, jak wyraził to Zbigniew Herbert, zgromadziła – trzy lata temu w centrum naszego miasta, na Rynku Zygmunta Augusta a w ostatnich dwóch latach w bazylice – bardzo wielu mieszkańców Augustowa i regionu oraz turystów.
Imiona i nazwiska Ofiar Obławy Augustowskiej odczytywali wtedy członkowie ich rodzin, osoby z pokolenia jeszcze pamiętającego dramatyczny lipiec 1945 r., w tym AK-owcy, ale i również ludzie młodzi, harcerze, dzieci – bo pamięć trzeba przenieść na następne pokolenia. Na nie spada obowiązek wyjaśnienia zbrodni sprzed 75 lat.

12 lipca br., w 75. rocznicę pacyfikacji, powtórzmy ten nasz augustowski, oddolny „apel pomordowanych”. Wyświetlimy też te zdjęcia Ofiar, które posiadamy w zbiorach.
W augustowskiej bazylice każdy będzie mógł podejść do mikrofonu i odczytać z przygotowanej listy nazwiska ofiar.
Znamieniem tego roku jest prośba wynikająca z troski o bezpieczeństwo uczestników: przyjdźcie Państwo w maseczkach. W maseczkach będziemy też odczytywali nazwiska Ofiar.

Koncert w hołdzie Ofiarom Obławy Augustowskiej

Po zakończeniu apelu pamięci, w ramach cieszącego się uznaniem cyklu Camerata Augustoviana, wykładowcy i uczestnicy VIII Warsztatów Wiolonczelowych zapraszają na Wiolonczelowy śpiew pamięci.

Oddajmy wspólnie hołd Ofiarom Obławy Augustowskiej.
Zabierzmy ze sobą (zaopatrzoną w maseczki) rodzinę, przyjaciół, znajomych.
Niech świadomość konieczności wyjaśnienia zbrodni przejmują młodzi, bo brak podstaw do nadziei, że nastąpi to szybko, a trauma rodzin dotkniętych lipcową obławą wciąż trwa.

Odnalezienie dołów śmierci, zamordowanych 75 lata temu, pozostaje zadaniem koniecznym do wykonania, bo – jak napominał Z. Herbert:
”jesteśmy mimo wszystko
stróżami naszych braci (…)
musimy zatem wiedzieć
policzyć dokładnie
zawołać po imieniu
opatrzyć na drogę”

Masowa zbrodnia ma indywidualne twarze – Przywróćmy Im twarze i imiona!
w Augustowie, w niedzielę, 12 lipca 2020 r.
Będziesz?

W imieniu organizatorów:
Danuta Kaszlej
Prezes Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie.

Źródło: KLUB HISTORYCZNY IM. ARMII KRAJOWEJ W AUGUSTOWIE

 

Galeria: 

plakat
« Powrót do aktualności