Wycieczki piesze
Pasjonaci pieszych wycieczek i spacerów z kijkami na pewno nie będą zawiedzeni, wędrując wśród sosnowych lasów Puszczy Augustowskiej.
To jeden z największych polskich kompleksów leśnych o powierzchni 160 tys. ha (114 tys. ha na terenie Polski). W Puszczy Augustowskiej dominują drzewa iglaste: sosna i świerk, które stanowią doskonały filtr oczyszczający, a także wzbogacają powietrze w tlen, olejki eteryczne i fitocydy. Tak wyjątkowe warunki zachęcają do aktywnego spędzania czasu na licznych szlakach turystycznych. W drogę warto zabrać ze sobą: wygodne buty, aparat fotograficzny i kurtkę przeciwdeszczową. Późnym latem i jesienią przyda nam się także koszyk na grzyby.
Jeśli nie czujemy się na siłach, by samodzielnie spacerować po Puszczy, idealnym miejscem na spacery czy uprawianie nordic walking będą miejskie bulwary
nad rzeką Nettą i jez. Necko oraz nad kanałem Bystrym. Łączna długość miejskich ścieżek pieszo-rowerowych to ok. 10 km.
LEŚNE ŚCIEŻKI DYDAKTYCZNE do 5 km:
Leśna ścieżka dydaktyczna KOZI RYNEK prowadzi przez malownicze lasy rezerwatu „Kozi Rynek”, który obejmuje fragment Puszczy Augustowskiej.
Rezerwat obejmuje tereny, które w latach 1863-64 był miejscem stacjonowania największego na Augustowszczyźnie oddziału powstańczego. Upamiętnieniem tamtych wydarzeń jest pomnik. Na trasie ścieżki znajdują się tablice informacyjne, które ułatwiają poruszanie się po trasie. Ścieżka ma długość 1,8 km
i jest łatwa do przejścia.
Leśna ścieżka dydaktyczna KALEJTY przebiega przez piękny rezerwat nad jez. Długim oraz wzdłuż brzegu jez. Białego. Szlak rozpoczyna
i kończy się w osadzie leśnej w Przewięzi nad jez. Białym. Łączna długość trasy to 3,3 km. Trasa łatwa, idealnie nadaje się na wędrówki z dziećmi.
Leśna ścieżka dydaktyczna DO POMNIKA LEŚNIKA prowadzi malowniczą kładką wśród trzcin przez zróżnicowane zbiorowiska z pogranicza lasu i jezior.
Na trasie znajdują się dwa miejsca na dłuższy odpoczynek z wyznaczonym miejscem na ognisko. Zwiedzać można również odtworzony odcinek umocnień
w postaci okopów. Głównym punktem ścieżki jest pomnik poświęcony pamięci Leśników Puszczy Augustowskiej. Początek trasy w Studzienicznej przy budynku Centrum Edukacji Leśnejtrasie. Długość ścieżki: 1,1 km.
SZLAKI PIESZE od 20 do 70 km:
Szlak pieszy Augustów – Mikaszówka o długości około 62 km, oznaczony jest kolorem żółtym. Wiedzie wzdłuż jezior Białe, Długie (Kalejty), Busznica, Blizno, Blizienko, Tobołowo, Brożane, wśród pięknych okazów puszczańskich.
Trasa: Augustów – Rezerwat „Jezioro Kajety” – Strękowizna – Uroczysko Powstańce – Danowskie (jezioro Blizno) – Tobołowo – Tartaczysko – Frącki – Okółek – Dworczysko – Brożane – Rygol – Mikaszówka.
Szlak pieszy wzdłuż Kanału Augustowskiego o długości 40 km, oznaczony jest kolorem zielonym. Szlak poprowadzony jest wzdłuż jezior włączonych do systemu Kanału przez lasy Puszczy Augustowskiej.
Trasa: Augustów – Trakt Napoleoński – Wojciech – Studzieniczna – pole namiotowe Sirocco – rezerwat „Stara Ruda” – Czarny Bród – jaz Sucha Rzeczka – Gorczyca – Płaska – śluza Paniewo – rezerwat „Perkuć” – binduga Jazy – Mikaszówka.
Szlak pieszy Augustów – Mikaszówka o długości 55 km, oznaczony jest kolorem niebieskim. Jest to szlak puszczański z bogatą przyrodą, umożliwiający poznanie rezerwatów przyrody, odwiedzenie miejsc upamiętniających powstanie styczniowe w 1863 roku i drugą wojnę światową. Na trasie można obejrzeć osady z drewnianą zabudową oraz śluzy na Kanale Augustowskim – Sosnówek i Mikaszówka.
Trasa: Augustów – Sajenek – uroczysko „Stara Ruda” – uroczysko „Kozi Rynek” – uroczysko Królowa Woda” – Hanus – Gruszki – śluza Sosnówek – Mikaszówka.
Szlak pieszy Augustów – Raczki o długości 30 km, oznaczony jest kolorem niebieskim. Do najciekawszych na szlaku należy Święte Miejsce.
Znajduje się tu kapliczka z 1990 roku, grupa krzyży drewnianych i kamiennych oraz drewniany świątek. Z tym tajemniczym i niezwykłym miejscem związanych jest wiele legend.
Trasa: Augustów - Szczebra - uroczysko Młynisko - uroczysko Święte Miejsce - Jaśki - Dowspuda – Raczki - Pluszkiejmy.
Szlak pieszy Danowskie - Sucha Rzeczka o długości 19,7 km, oznakowany jest kolorem czarnym. Biegnie bezpośrednio nad jeziorami Blizno, Tobołowo, Serwy. Po drodze znajdują się miejsca pamięci narodowej.
Trasa: Danowskie - Kopanica - Tobołowo - przysiółek Podserski Las - Serski Las - Serwy - Sucha Rzeczka.