Przejdź do treści
Strona Facebook (nowe okno) Strona Youtube (nowe okno) Strona Issuu (nowe okno)
Jesteś tutaj: Strona główna » Atrakcje » Inne atrakcje

Inne atrakcje

MONUMENT MARII KOTERBSKIEJ ORAZ MULTIMEDIALNA ŁAWECZKA

Rzeźba i multimedialna ławeczka Marii Koterbskiej, która ma za zadanie upamiętnić niekwestionowaną damę i legendę polskiej piosenki oraz jej największego przeboju „Augustowskie Noce”, który sławi nasze miasto od przeszło 50 lat. Ławeczka Marii Koterbskiej, która odgrywa przechodniom największe przeboje artystki, stoi na tarasie widokowym nad jeziorem Necko.

Maria Koterbska była szczególnie znana w latach 50. i 60. XX wieku. Zmarła w 2021 roku w wieku 96 lat. W repertuarze miała 1500 piosenek. Najpopularniejsze to „Augustowskie noce”, „Brzydula i rudzielec”, „Do grającej szafy grosik wrzuć” oraz „Serduszko puka w rytmie cza cza”, które śpiewała cała Polska.

 

GEOCACHING

Geocaching to międzynarodowa zabawa w poszukiwanie skarbów za pomocą odbiorników GPS. Ideą przewodnią jest znalezienie ukrytej skrytki i oznaczenie jej na stronie internetowej www.geocaching.pl. Na terenie Augustowa ukrytych jest 14 skrytek.

ŁAWECZKA BEATY Z ALBATROSA

laweczka_z_beata_z_albatrosa_0.jpgTuż obok legendarnej Restauracji Albatros znajduje się ławeczka „Beaty z Albatrosa.” Latem, w 1965 roku młody muzyk Janusz Laskowski odwiedza Augustów. W dopiero co otwartej Restauracji Albatros, w trakcie trwania dancingu poznaje piękną 17- letnią Beatę. Natychmiast zakochuje się w młodej, tajemniczej dziewczynie. Układa o niej piosenkę – piosenkę, która w kilka miesięcy staje się hitem w całej Polsce. Do dziś nie wiadomo kim była tajemnicza dziewczyna, ale piosenkę Janusza Laskowskiego rozpoczynającą się od słów „Siedem dziewcząt z Albatrosa – tyś jedyna” znają wszyscy! Dla upamiętnienia tamtej wakacyjnej przygody przy Restauracji Albatros stoi ławeczka pięknej Beaty- idealne miejsce do zrobienia pamiątkowego zdjęcie z Augustowa.

 

STAND UP PADDLE

Augustów jest miastem przyjaznym wszelkim sportom wodnym i turystyce wodnej. Sportem cieszącym się w ostatnich czasach dużą popularnością jest SUP – czyli Stand Up Paddle – pływanie z wiosłem na dużych deskach surfingowych. Augustowskie jeziora są idealnym miejscem do uprawiania tej dyscypliny sportu. Co najważniejsze ta forma aktywności nie jest uzależniona od warunków pogodowych oraz jest jedną z najłatwiejszych i najmniej skomplikowanych technicznie sportów wodnych.

MUZEA

Aby zapoznać się z historią i kulturą miasta należy odwiedzić tutejsze muzea. Muzeum Ziemi Augustowskiej - Dział Etnograficzny zlokalizowane jest przy
ul. Hożej 7 i przedstawia kulturę ludową Augustowa i okolic. Dział Historii Kanału Augustowskiego mieści się przy ul. 29 Listopada 5a (poza sezonem letnim otwierane jest na zgłoszenie w Dziale Etnograficznym, tel. 87 643 27 54). Obie placówki czynne są codziennie, poza poniedziałkami w godz. 9.00-16.00.
Wstęp: dorośli - 8,00 zł, młodzież - 5,00 zł.

Muzeum 1 Pułku Ułanów Krechowieckich znajduje się w kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej przy Al. K. Wyszyńskiego 2a. Ma charakter Izby Pamięci.

Muzeum Kultury Bartniczej znajduje się przy ul. Tytoniowej 9 w Augustowie. Muzeum przedstawia historię interakcji człowieka z pszczołą, a także specyfikę tradycji bartniczych Wielkiego Księstwa Litewskiego. W muzeum można dowiedzieć się, na czym polega tradycja bartnictwa, jaka jest jego historia oraz czym jest bartnictwo współcześnie. Ponadto pokazuje jak radzą sobie obecnie pszczoły w swoim naturalnym środowisku.