Przejdź do treści
Strona Facebook (nowe okno) Strona Youtube (nowe okno) Strona Issuu (nowe okno)

Oferta inwestycyjna

Augustów w liczbach

Demografia

W 2015 roku liczba ludności wynosiła 30 400 osób. Przeważa liczba kobiet, na 100 mężczyzn przypada 112 kobiet.

Szczegółowe dane demograficzne na stronie GUS Białystok: http://bialystok.stat.gov.pl/vademecum/vademecum_podlaskie/portrety_gmin/powiat_augustowski/gmina_miejska_augustow.pdf

Rynek pracy

Liczba bezrobotnych w powiecie augustowskim na koniec czerwca 2017 r. wynosiła 2120, w tym 949 kobiet. Stopa bezrobocia na koniec czerwca 2017 r. wynosiła 10,5% liczby ludności czynnej zawodowo. Najwięcej bezrobotnych przypada na młodych ludzi w wieku 25-34 lata.

Transport

Przez Augustów przebiega linia kolejowa nr 40 (Sokółka-Suwałki). W mieście znajduje się stacja kolejowa oraz przystanek Augustów Port (dla pociągów osobowych) w odległości około 3 km od centrum miasta. Augustów ma bezpośrednie połączenia kolejowe: w kierunku południowym przez Sokółkę z Białymstokiem i Warszawą, a w kierunku północnym z Suwałkami i Sestokai na Litwie.

Augustów posiada komunikację miejską prowadzoną przez Przedsiębiorstwo Transportowe „Necko” sp. z o. o.

W komunikacji dalekobieżnej dominującą rolę odgrywa przedsiębiorstwo PKS Suwałki. Augustów posiada bezpośrednie połączenia autobusowe z Warszawą, Białymstokiem, Krakowem, Wrocławiem, Olsztynem, Suwałkami, Ełkiem, Sejnami, Gołdapią, Węgorzewem, Mikołajkami, Łomżą, Grajewem, Dąbrową Białostocką i mniejszymi miejscowościami regionu.

Gospodarka

W Augustowie działają stocznie jachtowe Balt Yacht oraz Ślepsk, należące do największych przedsiębiorstw tego typu w Polsce i eksportujące większość produkcji do Europy Zachodniej. Ponadto działają mniejsze stocznie m. in. Mirage Boats, producenci kajaków i łódek oraz dostawcy materiałów: Brunswick Marines, Demex i inni.

Od 1951 r. działa w mieście wytwórnia tytoniu przemysłowego. Obecnie zakład ten należy do koncernu British American Tobacco S.A. Inne, duże zakłady produkcyjne to m.in. producent maszyn rolniczych POM czy wytwórnia wody mineralnej Augustowianka.

W mieście znajduje się wiele podmiotów handlowych. Dominują małe sklepy, choć w przeciągu kilku ostatnich lat powstało kilka marketów, m.in.: Kaufland, Lidl, Biedronka (4), Polomarket, galeria handlowa Marjon.

W Augustowie działa ok. 2,7 tys. zarejestrowanych podmiotów gospodarki narodowej, w tym w sektorze przemysłowym ponad 200 podmiotów, a w sektorze budowlanym prawie 300 podmiotów.

Edukacja

Na terenie miasta znajduje się 10 placówek oświatowych podległych Burmistrzowi: 1 żłobek, 5 przedszkoli, 4 szkoły podstawowe. 

Turystyka

Augustów to jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych w woj. podlaskim. Miasto od 1993 r. posiada status uzdrowiska. Walory turystyczne związane są głównie z położonymi w pobliżu jeziorami, Puszczą Augustowską i znaczącym szlakiem wodnym biegnącym wzdłuż zabytkowego Kanału Augustowskiego. Każdego roku Augustów odwiedza ok. 250 tys. turystów.

« Powrót do strony głównej