Przejdź do treści
Strona Facebook (nowe okno) Strona Youtube (nowe okno) Strona Issuu (nowe okno)
Jesteś tutaj: Strona główna » Atrakcje » Bojery

Bojery

W okresie zimowym zamiast tradycyjnego żeglarstwa można spróbować swoich sił w żeglarstwie lodowym. Puszcza Augustowska jest jednym z najzimniejszych regionów w Polsce, dlatego też lód na jeziorach najczęściej pojawia się w pierwszej połowie grudnia i utrzymuje się czasem nawet do kwietnia. Stwarza to doskonałe warunki do uprawiania żeglarstwa lodowego. Bojery to zdobywająca coraz większą popularność forma spędzania zimowego czasu, a uprawiana
w Augustowie od kilkudziesięciu lat. To właśnie w Augustowie w 1937 roku zorganizowano pierwszy w Polsce kurs instruktorski.

Żeglarstwo lodowe to ciekawa alternatywa zarówno dla zapalonych żeglarzy, jak i dla osób, które lubią sporty zimowe, takie jak snowboard czy narciarstwo. Maksymalna prędkość osiągana na bojerach to 150 km na godzinę.

Imprezy:

Mistrzostwa Polski w windsurfingu śnieżno-lodowym organizowane są na jez. Necko w połowie lutego. Uczestnicy czasem czekają kilka dni na wiatr, aby możliwa była organizacja zawodów. Wyścigi rozgrywane są na trasie pod wiatr i z wiatrem w kilku kategoriach: kobiet, młodzików, juniorów młodszych, juniorów i seniorów.

Wypożyczalnie sprzętu:

 

Galeria: 

Na zdjęciu stoi na zamarźniętym jeziorze Necko , grupa kilunastu sportowców przy bojerach. Bojery, fot. A. Bajkowski
Na pierwszym planie kobieta uprawiająca żeglarstwo lodowe czyli bojery, fot. A. Bajkowski
Mężczyzna poruszający się na bojerze czyli jednostce żaglowej napędzanej siłą wiatru poruszającej się po lodzie na płozach. Bojer, fot. A. Bajkowski