Przejdź do treści
Strona Facebook (nowe okno) Strona Youtube (nowe okno) Strona Issuu (nowe okno)
Jesteś tutaj: Strona główna » Atrakcje » Bojery

Bojery

W okresie zimowym zamiast tradycyjnego żeglarstwa można spróbować swoich sił w żeglarstwie lodowym. Puszcza Augustowska jest jednym z najzimniejszych regionów w Polsce, dlatego też lód na jeziorach najczęściej pojawia się w pierwszej połowie grudnia i utrzymuje się czasem nawet do kwietnia. Stwarza to doskonałe warunki do uprawiania żeglarstwa lodowego. Bojery to zdobywająca coraz większą popularność forma spędzania zimowego czasu, a uprawiana
w Augustowie od kilkudziesięciu lat. To właśnie w Augustowie w 1937 roku zorganizowano pierwszy w Polsce kurs instruktorski.

Żeglarstwo lodowe to ciekawa alternatywa zarówno dla zapalonych żeglarzy, jak i dla osób, które lubią sporty zimowe, takie jak snowboard czy narciarstwo. Maksymalna prędkość osiągana na bojerach to 150 km na godzinę.

Imprezy:

Mistrzostwa Polski w windsurfingu śnieżno-lodowym organizowane są na jez. Necko w połowie lutego. Uczestnicy czasem czekają kilka dni na wiatr, aby możliwa była organizacja zawodów. Wyścigi rozgrywane są na trasie pod wiatr i z wiatrem w kilku kategoriach: kobiet, młodzików, juniorów młodszych, juniorów i seniorów.

Wypożyczalnie sprzętu:

Bojery wypożyczyć można w cenie 30-35 zł/godzina. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja.

 

Galeria: 

Bojery, fot. A. Bajkowski
Bojer, fot. A. Bajkowski
Bojer, fot. A. Bajkowski