Przejdź do treści
Strona Facebook (nowe okno) Strona Youtube (nowe okno) Strona Issuu (nowe okno)
Jesteś tutaj: Strona główna » Atrakcje » Goła Zośka

Goła Zośka

gola_zoska_2.jpg

POSĄG GOŁEJ ZOŚKI

Nad malowniczym, augustowskim jeziorem Rospuda zlokalizowany jest cypelek o intrygującej nazwie: Goła Zośka, przy którym zlokalizowana jest rzeźba dziewczyny.

"Goła Zośka- tajemnicza bohaterka miejscowych opowieści. Według jednej  to dziewczyna z ludu, która w noc świętojańską puszczała wianek na dobrą wróżbę miłosną. Gdy ten utknął w trzcinach, weszła do wody, by go pchnąć jak najdalej i wtedy utonęła. W innej opowieści Zośka jest markietanką, ciągnącą za armią Napoleona na wschód w 1812 roku. Posądzona przez Francuzów o podwójne szpiegostwo traci życie z ich rąk w dramatycznych okolicznościach tu, na cyplu.
Znana jest też Zośka - córka leśnika, mieszkająca w pobliżu, nad Rospudą, zakochana z wzajemnością w rosyjskim oficerze w czasach powstania listopadowego. 

Inna historia opowiada o Zośce - narzeczonej  młodzieńca z Augustowa, który walczy w oddziale Wawra w powstaniu styczniowym w okolicznych lasach. 

Nie brak i całkiem współczesnych opowieści o Gołej Zośce. 

W każdej z nich jest ona osobą szczerze kochająca i związaną z przyrodą ziemi augustowskiej. W każdej z opowieści epizod nagości nad brzegiem tego jeziora wiąże się  ze znaczącym wydarzeniem w życiu bohaterki.

Goła Zośka przetrwała w  opowieściach i dała nazwę temu miejscu, które dla tysięcy odwiedzających jest miejscem niezapomnianych wspomnień, często bardzo szczęśliwych."
- Barbara Ostaszewska, autorka książki "Goła Zośka - echa legendy" 

Uroczyste odsłonięcie rzeźby legendarnej Gołej Zośki nastąpiło 27 czerwca 2015 r. Posąg został wykonany z 3,5 tonowego piaskowca, który do Augustowa został przetransportowany z Gór Świętokrzyskich. Rzeźba przedstawia nagą kobietę naturalnych rozmiarów w pozycji siedzącej. Pomnik wykonał augustowski artysta, absolwent wydziału rzeźby ASP w Warszawie Waldemar Dziekoński, który od 30 lat żyje i pracuje w Kanadzie.

Literackie rekonstrukcje różnych wersji legendy o Gołej Zośce zostały utrwalone w książce "Goła Zośka - echa legendy" autorstwa Barbary Ostaszewskiej, pomysłodawczyni i współrealizatorki posadowienia posągu.

Galeria: 

Zdjęcie pomniku "Gołej Zośki" na rzece Rospuda, fot. M. Dzierżyński
Zdjęcie pomniku "Goła Zośka", fot. M. Dzierżyński
Zdjęcie pomniku "Gołej Zośki" na rzece Rospuda, fot. M. Dzierżyński
Zdjęcie pomniku "Gołej Zośki" na rzece Rospuda, fot. M. Dzierżyński