Przejdź do treści
Strona Facebook (nowe okno) Strona Youtube (nowe okno) Strona Issuu (nowe okno)
Jesteś tutaj: Strona główna » Atrakcje » Goła Zośka

Goła Zośka

gola_zoska_2.jpg

POSĄG GOŁEJ ZOŚKI

Nad malowniczym, augustowskim jeziorem Rospuda zlokalizowany jest cypelek o intrygującej nazwie: Goła Zośka, przy którym zlokalizowana jest rzeźba dziewczyny.

"Goła Zośka- tajemnicza bohaterka miejscowych opowieści. Według jednej  to dziewczyna z ludu, która w noc świętojańską puszczała wianek na dobrą wróżbę miłosną. Gdy ten utknął w trzcinach, weszła do wody, by go pchnąć jak najdalej i wtedy utonęła. W innej opowieści Zośka jest markietanką, ciągnącą za armią Napoleona na wschód w 1812 roku. Posądzona przez Francuzów o podwójne szpiegostwo traci życie z ich rąk w dramatycznych okolicznościach tu, na cyplu.
Znana jest też Zośka - córka leśnika, mieszkająca w pobliżu, nad Rospudą, zakochana z wzajemnością w rosyjskim oficerze w czasach powstania listopadowego. 

Inna historia opowiada o Zośce - narzeczonej  młodzieńca z Augustowa, który walczy w oddziale Wawra w powstaniu styczniowym w okolicznych lasach. 

Nie brak i całkiem współczesnych opowieści o Gołej Zośce. 

W każdej z nich jest ona osobą szczerze kochająca i związaną z przyrodą ziemi augustowskiej. W każdej z opowieści epizod nagości nad brzegiem tego jeziora wiąże się  ze znaczącym wydarzeniem w życiu bohaterki.

Goła Zośka przetrwała w  opowieściach i dała nazwę temu miejscu, które dla tysięcy odwiedzających jest miejscem niezapomnianych wspomnień, często bardzo szczęśliwych."
- Barbara Ostaszewska, autorka książki "Goła Zośka - echa legendy" 

Uroczyste odsłonięcie rzeźby legendarnej Gołej Zośki nastąpiło 27 czerwca 2015 r. Posąg został wykonany z 3,5 tonowego piaskowca, który do Augustowa został przetransportowany z Gór Świętokrzyskich. Rzeźba przedstawia nagą kobietę naturalnych rozmiarów w pozycji siedzącej. Pomnik wykonał augustowski artysta, absolwent wydziału rzeźby ASP w Warszawie Waldemar Dziekoński, który od 30 lat żyje i pracuje w Kanadzie.

Literackie rekonstrukcje różnych wersji legendy o Gołej Zośce zostały utrwalone w książce "Goła Zośka - echa legendy" autorstwa Barbary Ostaszewskiej, pomysłodawczyni i współrealizatorki posadowienia posągu.

Galeria: 

Pomnik Gołej Zośki, fot. M. Dzierżyński
Pomnik Gołej Zośki, fot. M. Dzierżyński
Pomnik Gołej Zośki, fot. M. Dzierżyński
Pomnik Gołej Zośki, fot. M. Dzierżyński