Czy wiesz, że…. czyli ciekawostki o Bazylice Mniejszej pw. Najświętszego Serca Jezusowego
Kościół trójnawowy zbudowany z cegły w stylu neoromańskim w latach 1906 – 1911 wg projektu Adama Piotrowskiego. Budowniczym kościoła był ks. Wincenty Nowicki (proboszcz w latach 1899-1924). Świątynia powstała w miejscu rozebranego klasycystycznego kościoła św. Bartłomieja.
Wewnątrz znajduje się pięć dębowych ołtarzy, wykonanych w latach 20. XX wieku. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, zasłaniany obrazem Serca Jezusowego. Po prawej stronie, w nawie bocznej mieści się ołtarz św. Antoniego i św. Izydora. Obok stanął ołtarzyk Miłosierdzia Bożego z relikwiami św. Faustyny Kowalskiej. W nawie przeciwległej są ołtarze świętych Piotra i Pawła oraz Świętej Rodziny. Witraże przedstawiają najważniejsze wydarzenia w historii Polski od chrztu w 966 r.
Zniszczony w czasie II wojny światowej kościół odbudowali parafianie pod kierownictwem ks. Wojciecha Chojnowskiego, proboszcza parafii w latach 1945-1947. Wysadzone przez Niemców w 1944 r., wieże mające 50 m wysokości zostały odbudowane dopiero w 1986 r.
W 2001 r. kościół został podniesiony do rangi Bazyliki Mniejszej.
Przy bazylice w 2001 r. postawiono figurę Chrystusa Króla. Obok świątyni w 2012 r. umieszczony został kamień z tablicą pamiątkową i marmurowym krzyżem upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej.