Przejdź do treści
Strona Facebook (nowe okno) Strona Youtube (nowe okno) Strona Issuu (nowe okno)

Czy wiesz, że …. czyli ciekawostki o Sanktuarium Maryjnym w Studzienicznej

piątek, Maj 22, 2020

Studzieniczna jest położona nad jeziorem o tej samej nazwie, która pochodzi od studni słynącej z cudownych właściwości. Do 1973 r. była samodzielną wsią, obecnie ulica Augustowa. Sanktuarium Maryjne jest popularnym miejscem pielgrzymkowym. Największe uroczystości odbywają się w Zielone Świątki przyciągając liczne rzesze pielgrzymów.

Początki kultu Maryjnego wiążą się z obrazem Matki Bożej i osiedleniem pustelnika. Około 1728 roku opuścił wyspę. W drugiej połowie XVIII wieku osiadł tu drugi pustelnik Wincenty Murawski, który zasłynął w okolicy jako zielarz i uzdrowiciel. W 1770 r. zbudował niewielką drewnianą kapliczkę, przy studni z cudowną wodą. Pustelnik w 1782 r. udał się na pielgrzymkę do Rzymu i uzyskał u papieża Piusa VI cztery odpusty na: Zesłanie Ducha Świętego, św. Anny, św. Jana Nepomucena i św. Tekli. Przyniósł  też ze sobą trzy obrazy wymienionych świętych. Do dziś zachowały się dwa z nich, św. Jana Napomucena i św. Tekli, i znajdują się w kościele parafialnym, w bocznych ołtarzach.

Murowana kaplica o kształcie ośmiokątnej rotundy została wzniesiona w 1872 r. na 64 dębowych palach przez inżyniera Ludwika Jeziorkowskiego, pracującego przy budowie Kanału Augustowskiego. Wewnątrz mieści się obraz Matki Bożej Studzieniczańskiej (XVIII-wieczna kopia obrazu jasnogórskiego). Ważnym wydarzeniem w historii Sanktuarium było ukoronowanie koronami papieskimi wizerunku Maryi w 1995 r.

Przy kaplicy znajduje się tablica poświęcona Wincentemu Morawskiemu i ks. Biskupowi Edwardowi Samselowi. Obok, pod gontowym daszkiem, znajduje się studzienka z cudowną wodą. Nieopodal stoi także kamienny posąg św. Jana Nepomucena.

W czerwcu 1999 r. Papież Jan Paweł II odwiedził Sanktuarium. Na pamiątkę jego wizyty w 2000 r. nad brzegiem jeziora postawiono pomnik autorstwa Czesława Dźwigaja. Na tablicy pod pomnikiem widnieją słowa wypowiedziane wówczas przez Papieża: „Byłem tu wiele razy, ale jako papież po raz pierwszy i chyba ostatni”.

Kapliczkę na wyspie łączy z lądem sztucznie usypana grobla w 1920 r., wcześniej prowadził do niej drewniany most.

Na terenie Sanktuarium pierwszy drewniany kościół powstał w 1786 r. Niestety uległ zniszczeniu i w 1847 r. wybudowana została obecna świątynia pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej. Wieżę ozdabia piękny krzyż kowalskiej roboty. Wnętrze świątyni zostało urządzone przez ludowych artystów, wykorzystujących drewno i jelenie rogi.

W pobliżu kościoła rośnie pomnik przyrody, 500-letni dąb szypułkowy. Na jeziorze Studzienicznym znajduje się rezerwat przyrody Brzozowy Grąd. Przedmiotem ochrony jest obuwik pospolity, rzadka roślina z rodziny storczykowatych. Powierzchnia rezerwatu wynosi tylko 0,08 ha.

W sezonie wakacyjnym do Studzienicznej można wybrać się statkiem lub katamaranem w tzw. rejs „Szlakiem Papieskim” ze śluzowaniem w Przewięzi.

Niedaleko, przy Centrum Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Augustów zaczyna się ścieżka edukacyjna „Do Pomnika Leśnika”. Na jej trasie znajduje się drewniana kładka wśród trzcin, wieża widokowa na Staw Studzieniczański i krzyż upamiętniający leśników biorących udział w walkach o wolność Ojczyzny.

 

Galeria: 

Kaplica Matki Bożej Studzieniczańskiej Matki Kościoła w Studzienicznej, fot. 3dpanorama.pl
Kaplica Matki Bożej Studzieniczańskiej Matki Kościoła w Studzienicznej, fot. 3dpanorama.pl
Kaplica Matki Bożej Studzieniczańskiej Matki Kościoła w Studzienicznej, fot. 3dpanorama.pl
Kaplica Matki Bożej Studzieniczańskiej Matki Kościoła w Studzienicznej, fot. 3dpanorama.pl
Ołtarz polowy w Studzienicznej, fot. 3dpanorama.pl
Studnia z cudowną wodą, fot. J. Koniecko
Studnia z cudowną wodą, fot. 3dpanorama.pl
Pomnik Jana Pawła II, fot. 3dpanorama.pl
Kościół Matki Bożej Szkaplerznej w Studzienicznej, fot. J. Koniecko
Kładka w Studzienicznej, fot. J. Koniecko
Pomnik Leśników, fot. J. Koniecko
« Powrót do aktualności