Przejdź do treści
Strona Facebook (nowe okno) Strona Youtube (nowe okno) Strona Issuu (nowe okno)

Kobiety Wschodu, czyli Filmowe Podlasie Atakuje!

wtorek, Sierpień 8, 2023

DKF KINOCHŁON zaprasza na kolejne już spotkanie z podlaskim kinem krótkometrażowym –  w piątek 18 sierpnia 2023 w podwórzu Miejskiego Domu Kultury (Rynek Zygmunta Augusta 9) o godz. 20:00 obejrzymy produkcje z cyklu FILMOWE PODLASIE ATAKUJE!

To jedna z najbardziej rozpoznawalnych akcji promujących kino niezależne, a zarazem platforma filmu autorskiego, artystycznego, nieprofesjonalnego i eksperymentalnego. Wśród twórców są poeci, dziennikarze, studenci szkół artystycznych i filmowych, artyści i niezależni filmowcy, którzy kręcą fabuły, dokumenty, klipy i animacje. Jedni dopiero debiutują, inni od lat nagradzani są na ogólnopolskich festiwalach. Akcja narodziła się w Białymstoku i na Podlasiu – w miejscu styku wielu kultur i religii, krainy artystów, żubrów, dziewiczej przyrody i jedynego w swoim rodzaju potencjału, którego ujście znajduje wyraz w oryginalnych działaniach twórczych.

Tematem naszego wakacyjnego spotkania będą „Kobiety Wschodu”, więc w zestawie filmowym znajdą się filmy twórczyń rodem z Podlasia, a nasze zaproszenia na seans przyjęli:

Monika Piskurewicz (prelegentka pokazu) – koordynatorka akcji Filmowe Podlasie Atakuje! oraz Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA  - w kinie (i w życiu) olbrzymia zwolenniczka przewagi czucia nad "szkiełkiem i okiem". Poszukiwanie okoliczności sprzyjających kolektywnemu przeżywaniu związało ją zawodowo z kinem Forum w Białymstoku. Prywatnie przeżywa wieloletnie zauroczenie tańcem współczesnym i kontakt improwizacją współtworząc grupę Towarzystwo Sztuki Surowej działającą w Studiu Działań Kreatywnych Danceoffnia. Gdyby miała wybrać wymarzone miejsce do życia, byłoby to jedno z fikcyjnych miasteczek Wesa Andersona.

Anna Pawluczuk (reżyserka filmu „Jak pływać żeby nie utonąć”)– rocznik 1991. Urodziła się i wychowała w Białymstoku. Jest absolwentką kulturoznawstwa Uniwersytetu w Białymstoku i reżyserii filmowej na PWSFTViT w Łodzi.Wcześniej zdobywała doświadczenie jako dziennikarka.Jej krótkometrażowy dokument o gimnastyczkach artystycznych „Raz dwa zero” był pokazywany na wielu festiwalach w kraju i za granicą (m.in. Camerimage, Krakowski Festiwal Filmowy, AFI Docs).Obecnie pracuje nad swoim debiutem fabularnym.

Piotr Żurawski (operator filmu „Jak pływać żeby nie utonąć”)– operator kamery, absolwent sztuki operatorska na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. Autor zdjęć wielu filmów krótkometrażowych, teledysków i reklam. Doświadczenie zdobywał asystując, np. Ryszardowi Lenczewskiemu, Wicie Dąbalowi czy Pawłowi Łozińskiemu.

W programie BLOK FILMOWY:

"Jak pływać żeby nie utonąć"

"Story"

"Strange World"

"Homebird"

"Zupa truskawkowa"

"Śledziowo, czyli fenomen podlaskiej egzystencji"

Wstęp na wydarzenie bezpłatny – serdecznie zapraszamy!

APK – DKF KINOCHŁON

 

 

Galeria: 

« Powrót do aktualności