Przejdź do treści
Strona Facebook (nowe okno) Strona Youtube (nowe okno) Strona Issuu (nowe okno)

„List do (nie)poznanego poety” – spektakl poetycko-muzyczny oparty na tekstach W. Kassa

czwartek, Lipiec 3, 2025

Augustowskie Placówki Kultury serdecznie zapraszają w niedzielę 20 lipca 2025 o godz. 18:00 do Sali widowiskowej MDK (Rynek Zygmunta Augusta 9, wejście od ul. Kościelnej, II piętro), gdzie odbędzie się spektakl poetycko-muzyczny oparty na tekstach Wojciecha Kassa, wyreżyserowany przez Włodzimierza Galickiego.

 

„List do (nie)poznanego poety”

Na scenie:

Włodzimierz Galicki - słowo

muzyka:

Artur Modrzejewski (saksofon tenorowy, klarnet i klarnet basowy),

Jacek Pietrzak (klawisze),

reżyseria i scenariusz:

Włodzimierz Galicki.

 

W wydawnictwie Austeria została niedawno opublikowana książka „Listy do (nie)poznanego poety”, której autorem jest Wojciech Kass. Autor zebrał w niej ogrom swojego wieloletniego doświadczenia, obserwacji i wiedzy na temat poezji i zrobił to z tak charakterystyczną dla siebie pasją, rozmachem i wielością refleksji, jednocześnie skupiając się na szczegółach, niuansach, zakamarkach jej tworzenia, powstawania.

To właśnie ta lektura stała się dla mnie impulsem, żeby po raz kolejny pochylić się nad poezją Wojciecha Kassa i co smakowitsze fragmenty listów opleść, zilustrować jego wierszami. Powstał scenariusz, który – tak myślę – może być swoistym „dekalogiem” dla wszystkich piszących, ale też fascynującą wędrówką po krainie Poezji dla wszystkich, którzy ją czytają i kochają.

Integralną częścią programu jest muzyka, która będzie wykonywana przez Artura Modrzejewskiego grającego na saksofonie tenorowym, klarnecie i klarnecie basowym i Jacka Pietrzaka grającego na klawiszach. To oni pomogą słuchaczom zanurzyć się w głębię słowa i zachwycić bogactwem dźwięków. - Włodzimierz Galicki

Wstęp wolny – serdecznie zapraszamy.

APK

 

Włodzimierz Galicki - od szkoły średniej zakochany w poezji, od kilkudziesięciu lat czytający i popularyzujący ją przy każdej nadarzającej się okazji. Pracujący nad słowem, twórca wieczorów literackich i scenariuszy poetyckich – ma ich w swoim dorobku bez mała 40, od klasyki po współczesność. W latach 2005-2011 pomysłodawca, szef artystyczny

i współorganizator comiesięcznych spotkań z "Poezją w kamienicy" odbywających się w klasztorze OO. Dominikanów w Łodzi, a także „Przedsionka Literackiego” w Bibliotece Politechniki Łódzkiej.

Od 2010 roku - w ramach powołanego do życia projektu „Poezja w drodze” - próbuje wraz z zaprzyjaźnionymi aktorami i muzykami, właśnie poprzez poezję pokazać, trochę już zapomniane, oblicze polskiej mowy - jej wartość i bogactwo, jej mądrość i urodę.

 

Wojciech Kass -  poeta, eseista, autor zapisków dziennikowych. Od 1997 roku pełni funkcję dyrektora Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu i Muzeum Michała Kajki w Ogródku (od 2000). Jest redaktorem pisma literackiego „Topos”.

Laureat nagród im. Kazimiery Iłłakowiczówny, ks. Jana Twardowskiego, Nowej Okolicy Poetów, „Otoczaka”. Odznaczony m.in. brązowym i srebrnym medalem „Gloria Artis” oraz brązowym Krzyżem Zasługi. Jego wiersze przekładano na języki: angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, włoski, rosyjski, czeski, litewski, słoweński, serbski, chorwacki, bułgarski.

Ostatnio wydał „Tak. Trzy eseje o poezji” (2018), „Metaf. Dwadzieścia wierszy o położeniu” (2020), jako współredaktor zaś (z Jarosławem Ławskim) „Z ducha Orfeusza. Studia o polskiej poezji 2010-2016” (2018) oraz w serii książek do pisania wydawnictwa Austeria (z żoną Jagienką) tomy „Pranie” (2019) oraz „Gałczyński” (2020). Od 1997 mieszka i pracuje w Praniu na Mazurach, gdzie w Muzeum K.I. Gałczyńskiego realizuje autorski program kulturalno-artystyczny „Leśniczówka Pranie – ośrodek promienny”.

Galeria: 

„List do (nie)poznanego poety” – spektakl poetycko-muzyczny oparty na tekstach W. Kassa
« Powrót do aktualności