Przejdź do treści
Strona Facebook (nowe okno) Strona Youtube (nowe okno) Strona Issuu (nowe okno)

Rozwija się turystyka na Kanale Augustowskim

piątek, Sierpień 4, 2017

Dzięki otwartemu 28 kwietnia ruchowi bezwizowemu na wodnym przejściu granicznym Rudawka-Lesnaja i rozszerzeniu go o przejście pieszo-rowerowe, ruch turystyczny zwiększył się siedmiokrotnie. Śluzę Kurzyniec na Kanale Augustowskim tylko od maja do końca lipca przekroczyło prawie trzy razy więcej jednostek pływających niż w latach ubiegłych przez cały sezon letni. Ogromną popularnością cieszą się wycieczki rowerowe z Polski na Białoruś i z Białorusi do Polski.

– Bardzo się cieszę, że ruch bezwizowy przynosi istotne korzyści dla rozwoju turystyki na Kanale Augustowskim – mówi burmistrz Augustowa Wojciech Walulik. – Bardzo zależało nam na poszerzeniu przejścia wodnego Rudawka-Lesnaja o status przejścia pieszo-rowerowego, zabiegaliśmy o to od dawna. Dziś widzimy, że ta decyzja znacznie zwiększyła liczbę turystów przemierzających szlak Kanału Augustowskiego – nie tylko kajakiem, ale także pieszo i na rowerze – dodaje burmistrz Augustowa Wojciech Walulik. – Kanał Augustowski od lat jest magnesem przyciągającym do Augustowa rzeszę turystów z kraju i z za granicy. Jestem przekonany, że gości odwiedzających nasze urokliwe miasto każdego roku będzie coraz więcej – także dlatego, że mają możliwość bezwizowego odkrywania zabytku architektury wodnej z XIX w. również po stronie białoruskiej – podkreśla Wojciech Walulik.

Według danych z placówki Straży Granicznej w Płaskiej (z okresu od 28 kwietnia do 4 sierpnia 2017 r.), która operuje ruchem na przejściu granicznym Rudawka-Lesnaja, do Polski z Białorusi przyjechało 870 os., a z Polski na Białoruś wyjechało 943 os. Wśród wszystkich 1 813 os., które przekroczyło granicę 950 os. to Polacy, a 863 os. to przedstawiciele innych narodowości. Granicę na kajakach i jednostkach pływających przekroczyły 642 osoby, na rowerach 925 os., a pieszo 246 os. Natomiast w latach ubiegłych, w okresie od maja do października, granicę na śluzie Kurzyniec przekraczało na jednostkach pływających tylko ok. 250 os. 

Bezwizowy ruch turystyczny z Polski na Białoruś otwarty został 26 października 2016 r. Przed rozpoczęciem sezonu letniego, 28 kwietnia 2017 r. otwarto ruch bezwizowy na przejściu granicznym Rudawka-Lesnaja, które zostało poszerzone o status przejścia nie tylko wodnego, ale także pieszo-rowerowego. 

Turyści, którzy chcą zwiedzić cały transgraniczny szlak Kanału Augustowskiego nie muszą już ubiegać się o wizy na Białorusi. Wystarczy mieć ważny paszport, wykupioną polisę ubezpieczeniową, środki pieniężne w wysokości 42 BYN na każdy dzień pobytu (ok. 88 PLN) oraz dokument umożliwiający zwiedzanie „Parku Kanał Augustowski”, który wystawiają białoruskie biura podróży po zakupieniu (i zazwyczaj opłaceniu z góry) min. 2 usług turystycznych (można korzystać z usług polskich pośredników, np. augustowskich biur podróży i organizatorów turystyki). Na Białorusi przy korzystaniu z turystycznego ruchu bezwizowego można przebywać do 5 dni na terytorium „Parku Kanał Augustowski” i miasta Grodna.

Warto przypomnieć, że we wrześniu 2016 r. burmistrz Augustowa Wojciech Walulik przemierzył cały szlak wodny Kanału Augustowskiego od Augustowa przez Grodno po Druskienniki na kajakach wyczynowych K4, promując współpracę transgraniczną i wyjątkowy zabytek architektury wodnej z XIX w. Więcej na ten temat.

Praktyczne informacje dotyczące bezwizowego wyjazdu na Białoruś można znaleźć tutaj. 

Zobacz, dlaczego warto odwiedzić Augustów, który zachwyca o każdej porze roku!
 

« Powrót do aktualności